Tuhle knížku jsem si už před delší dobou půjčila v knihovně s tím, že by se mohla líbit manželovi. Ten se do ní ale nepustil, takže jsem ji nakonec přečetla já - když už jsem ji z té knihovny donesla. Dočetla jsem ji už před Vánoci, i když jsem si ji v knihovně nakonec musela prodlužovat. Jen jsem na článek o ní trochu zapomněla, tak na něj došlo až teď.
Annotace
Theodore Anders, ředitel Národní bezpečnostní agentury (NSA), má jednoduchý cíl: zaznamenat každý telefonní hovor, email a ťuknutí klávesy, které souvisí s činností na internetu. Ví, že bezbřehý dohled je jediný způsob, jak zajistit bezpečnost Spojených států. Evelyn Gallagherovou nic takového příliš nezajímá. Chce se držet v ústraní a jen se v NSA starat o kamerové sítě a program na rozpoznávání tváří, aby zvládla zaplatit soukromou školu pro svého neslyšícího syna Dashe.Když však v rámci NSA odhalí existenci programu s kódovým označením Boží oko a spojí si ho se záhadnými úmrtími celé řady novinářů a whistleblowerů, kvůli svým nenadálým pochybnostem se ocitne v hledáčku dvojice vládních zabijáků: Delgada, sadistického strůjce bomb a hackera; a Manuse, deprivovaného obra, kterému doposud záleželo pouze na tom, jak co nejlépe ochránit ředitele.
Na pozadí spletitého politického vydírání, teroristických provokací a intrikaření z útrob Bílého domu zuří globální válka -- válka mezi lidmi, kteří se zoufale snaží tutlat ta nejtemnější státní tajemství, a lidmi, kteří je chtějí vyzradit. Válka, v níž se Evelyn pokusí přežít jen s vynaložením veškerého svého špionážního umu a výcviku. Válka, v níž má ředitel NSA zásadní informační výhodu: možnost pohledu Božím okem.
Vyddalo nakl. Plus v r. 2017
Samotný příběh Evelyn mi přišel jako taková špionážní pohádka, byť byl docela napínavý a měl spád. Ale díky tomu, že příběh zmiňuje i například i reaálnou aféru související s tajnými službami (konkrétně kauzu Snowden) vzbuzuje otázky, nakolik jde o fikci a kolik z toho příběhu je inspirováno reálnou znalostí tajných služeb a jejich praktik. A současně vyvolává i otázky, zda a v jakém rozsahu je sledování soukromí jednotlivých osob nutné a zda se nástoje pro realizaci tohoto sledování nedají zneužít pro mocenské zájmy jednotlivců, ať již vedené ziskuchtivosti nebo jen přesvědčení o vlastní výlučnosti a oprávnění z tohoto důvodu řídit a sledovat životy lidí.
Žádné komentáře:
Okomentovat